Czym różni się pranie wodne od chemicznego?

Zdecydowania większość z nas korzysta na co dzień z własnej pralki. Sam proces nie jest przecież skomplikowany, wystarczy podjąć się kilku prostych kroków i zastosować do paru zasad, aby skutecznie usunąć zabrudzenia z naszych ubrań. Nie każdy jednak decyduje się na pranie we własnym zakresie – co wynika z wielu powodów. Czasami zdarza się, że jesteśmy zmuszeni do skorzystania z pralni wodnej lub chemicznej. W innych przypadkach, korzystanie z tego typu usług przynosi dla pewnej grupy osób więcej korzyści niż pranie w domu, a spośród nich wyróżnić można zachęcającą cenę lub zaoszczędzenie czasu. W czym jednak różni się pranie wodne od chemicznego i w jakich wypadkach decydujemy się na jeden z tych dwóch typów pralni?

Pralnia wodna

Jak można się domyślić, pranie tego typu odbywa się na mokro z wykorzystaniem przeznaczonych do tego detergentów. Sam proces opiera się na przenikaniu przez środki piorące w tkaniny i usuwanie zawartych w nich zabrudzeń. Tego typu pranie to absolutnie tradycja, która towarzyszy nam od dawna, ale w przypadku pralni wodnych proces ten jest zdecydowanie bardziej rozbudowany. Współczesne maszyny pralnicze mają spore możliwości, wśród których zaliczyć można między innymi automatyczną kontrolę temperatury oraz wilgotności, a także wiele więcej. Samo pranie wodne przebiega z wykorzystaniem różnego rodzaju pralnic, wirówek, suszarek bębnowych, tuneli suszących, magli oraz prasownic. Patrząc na te udogodnienia i zaawansowaną automatykę, naprawdę trudno nie docenić możliwości oferowanych przez pralnie wodne.

Pralnia chemiczna

W odróżnieniu od pralni wodnej, pralnie chemiczne czyszczą na sucho. Dlaczego akurat na sucho? Wynika to z tego, że ten sposób czyszczenia jest wymagany przez niektóre tkaniny, które nie powinny mieć styczności z wodą, przykładowo wyroby skórzane, skóropodobne, rzeczy wełniane, pierze, puch. Proces samego czyszczenia wygląda inaczej od tego, który stosuje się w pralni wodnej – jest jednak oczywiście kilka podobieństw. Całość zaczyna się od oględzin i wstępnego odplamienia, po czym elementy do czyszczenia wrzuca się do specjalnego agregatora chemicznego, gdzie dochodzi do czyszczenia z wykorzystaniem odpowiedniego rozpuszczalnika. Różnica w porównaniu do pralni wodnej jest pozornie niewielka – pozornie, ponieważ zastosowanie prania wodnego w przypadku pewnych rodzajów tkanin może się skończyć fatalnie. Trwałe uszkodzenia i skazanie danych rodzajów tkaniny na bezużyteczność to na pewno nie jest coś, czego pragniemy.

Jak widać więc, wszystko zależy od tego, jaką tkaninę musimy wyczyścić. Jeśli nie wiemy, do której pralni musimy się udać, warto odwiedzić miejsce takie jak pralnia chemiczna Lublin – w której to świadczy się usługi prania zarówno wodnego, jak i chemicznego. Pracująca tam profesjonalna obsługa z pewnością odpowiednio zajmie się odzieżą lub tekstyliami, które potrzebujecie wyczyścić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *