Jak będą wyglądać toalety przyszłości?

Nikt z nas nie może sobie wyobrazić życia bez toalet, jest to bowiem absolutny niezbędnik. Jak jednak mogą się one zmienić w przyszłości i jakie dodatkowe funkcje mogą się w nich znaleźć? W tym artykule pochylimy się nad tym, jak bardzo ulec zmianie mogą toalety w przyszłości i na ile wpłynie to na nasz komfort.

Toalety neutralne płciowo

Brzmi… absurdalnie, prawda? Wyobrażacie sobie tego typu toalety? A jednak, w niektórych krajach na zachodzie już pojawiają się tego typu toalety – widać je już w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwecji. Oczywiście sam pomysł rodzi pewne kontrowersje, ponieważ nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego pomysłu i wydaje się to na pierwszy rzut oka niezbyt sensowne, ale z drugiej strony w barach i nocnych klubach często można spotkać wspólne toalety – również we własnych domach z nich korzystamy.

Toalety przenośne dla krajów rozwijających się

To zdecydowanie duża zmiana w kwestii toalet. Jak wiemy, biedne kraje nie są wyposażone w bardzo dużym stopniu w kanalizację czy elektryczność. Dlatego też fundacja Billa i Melindy Gates wpadła na pomysł, aby stworzyć toaletę która nie wymaga żadnego podłączenia, a ponadto potrafi odseparować odpady stałe od ciekłych. Z odpadami stałymi radzi się w taki sposób, że są wywożone do najbliższego gazogeneratora, gdzie przetwarza się je na nawóz.

Automatyzacja

W przyszłości możemy na pewno spodziewać się postępującej automatyzacji toalet. Między innymi w Opolu powstał szalet miejski, który jest idealnym dowodem tego stanu rzeczy. Mają w nim być umieszczone bezdotykowe drzwi, krany, dozowniki mydła oraz suszarki do rąk –a gdyby tego wszystkiego było mało, zastosowanie trwałych kompozytów oraz stali nierdzewnej ma sprawić, że toaleta będzie odporna na wandalizm.

Ekologiczne toalety przenośne

Już obecnie toalety przenośne charakteryzują się wysokim poziomem zaawansowania – wyposażone są w przeróżne funkcje i stosuje się w nich różnego rodzaju pomysły, które mają zwiększyć ich wydajność oraz komfort. Mają jednak swoje wady, do których zaliczyć trzeba dużą ilość chemii, która jest potrzebna do utrzymania ich w czystości oraz zużywanie się sprzętu. Tutaj pojawiają się całkowicie naturalne toalety będące w dodatku dostarczycielem ekologicznego kompostu, które to obecnie służą jedynie do oddawania moczu dla mężczyzn. Tworzy się je ze stogów siana i dzięki połączeniu zawartego w słomie węgla oraz azotu w moczu, po kilku miesiącach z takiej toalety powstaje nawóz do uprawy warzyw i owoców. Trzeba przyznać, że pomysł ten jest równie ciekawy, co i dziwny.

Samoczyszczące się toalety

Na koniec wspomnieć chcemy o toaletach, które mają same czyścić całą swoją powierzchnię. Według badań, promienie UV zabijają nawet do 99,9 % bakterii i dlatego też prototypy toalet tego typu znalazły się już samolotach firmy Boeing. Dodatkowo, w Nowym Jorku można napotkać pierwsze toalety publiczne tego typu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *