Na czym polega kolonoskopia?

Kolonoskopia to badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, które wykonuje gastrolog. Polega na wprowadzeniu do jelita grubego pacjenta rurki endoskopu poprzez odbytnicę. Wiele osób wspomina to badanie jako mało komfortowe, a nawet bardzo nieprzyjemne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że to właśnie kolonoskopia pozwala na możliwość wczesnego wykrycia, a nawet usunięcia zmian powstałych na wewnętrznych ścianach jelita grubego. Najczęściej są to polipy, z których powstaje rak jelita grubego. Wykrycie i usunięcie polipów za pomocą kolonoskopii sprawia, że rak nie może się rozwinąć. Każdy z nas wie, że czym później rak jelita grubego zostanie wykryty, tym gorsze są rokowania na pełne wyleczenie.
Jakie są wskazania do kolonoskopii?
Tego typu badanie może wykonać gastrolog Biała Podlaska. Pomoże ono na ocenę i wykrycie wielu chorób dotyczących układu pokarmowego. Na kolonoskopię często decydują się także osoby w różnym wieku, w których rodzinach wykryto raka jelita grubego. Gastrolog może także zdecydować się na wykonanie kolonoskopii, jeśli pacjent zgłasza dolegliwości tj.: krew w stolcu, bóle w dolnych partiach pleców, skurczowe i nawracające bóle brzucha, nudności, problemy z przełykaniem oraz krwawienie z odbytu. Wskazaniem do badania może być także parcie na stolec, które nie ustępuje nawet po wypróżnieniu.
Jak przebiega kolonoskopia?
Badanie rozpoczyna się od wprowadzenia specjalnego wziernika przez odbytnicę, co pozwala lekarzowi na dokładne obejrzenie jelita grubego. W tym celu zastosowany jest kolonoskop, mający długość 130-200 cm. Obraz przewodu pokarmowego zostaje wówczas przedstawiony w powiększeniu na monitorze. Jeżeli podczas badania zostaną wykryte polipy, gastrolog może je usunąć przy pomocy pętli wprowadzonej do przewodu pokarmowego przez kolonoskop. Zabieg ten jest bezbolesny i nie ma przeciwwskazań, by wrócić do codziennych obowiązków po jego zakończeniu.
Jak prawidłowo przygotować się do kolonoskopii?
Każdy gastrolog zalecający pacjentowi to badanie powie, w jaki sposób trzeba się do niego przygotować. Konieczne jest oczyszczenie jelita grubego, które wiąże się ze stosowaniem diety płynnej na 2 dni przed zabiegiem. Dzień przed kolonoskopią pacjent zażywa doustne leki przeczyszczające.
Czy kolonoskopia jest bezpieczna?
Kolonoskopia to badanie bezpieczne. Najczęściej można się jej poddać w gabinetach, w których prowadzona jest również gastroskopia Biała Podlaska. Niezwykle rzadko występującym powikłaniem jest perforacja jelita grubego, która wymaga natychmiastowego leczenia operacyjnego. Warto jednak wiedzieć, że w Polskim Programie Badań Przesiewowych tego typu komplikacje wystąpiły jedynie u 0,01% pacjentów.