Wypadek i kolizja — czym różnią się od siebie?

Określenia, takie jak wypadek oraz kolizja są przez wiele osób używane zamienne. Jak się jednak okazuje, jest to błąd. Czym tego typu zdarzenia różnią się od siebie?
Z kolizją do czynienia mamy wówczas, gdy żaden z jej uczestników nie doznał jakichkolwiek obrażeń ciała, a jedynym skutkiem zderzenia ze sobą samochodów są ich uszkodzenia. Jeżeli chodzi natomiast o wypadek, jest to poważniejsze zdarzenie. Mówi się o nim wtedy, kiedy na skutek zderzenia pojazdów chociaż 1 z uczestników doznał obrażeń lub zmarł.
Odróżnienie od siebie kolizji oraz wypadku jest istotne dla określenia odpowiedzialności karnej sprawcy zdarzenia. Sprawca wypadku odpowiada za przestępstwo określone w artykule 177 Kodeksu karnego. Co do kolizji, jej sprawca odpowiada na zasadach, jakie określone zostały w Kodeksie wykroczeń, artykuł 86 § 1. Podlega on karze grzywny, która jest bardziej restrykcyjna wówczas, gdy kierowca był nietrzeźwy lub znajdował się pod wpływem środków odurzających.
W znaczącej części przypadków, wezwanie policji na miejsce kolizji jest zbędne. Gdy żaden z uczestników nie doznał obrażeń i możliwe jest zidentyfikowanie sprawcy, należy jedynie spisać oświadczenie o zdarzeniu, które może się okazać bardzo pomocne w procesie uzyskiwania odszkodowania.
Gdy natomiast doszło do wypadku i któryś z jego uczestników doznał obrażeń lub zginął, obowiązkowe jest wezwanie policji, która zabezpieczy wszystkie ślady.
Jak należy się zachować po kolizji? Jeżeli nikt nie doznał obrażeń wymagających leczenia przez okres dłuższy niż 7 dni, w pierwszej kolejności należy usunąć pojazdy z jezdni tak, aby nie zagrażały one pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Kolejny etap stanowić powinno spisanie oświadczenia wraz ze sprawcą. Policję wezwać powinno się w sytuacji, jeżeli jest on nietrzeźwy lub pod wpływem środków odurzających, odmawia przyznania się do winy lub zrzuca ją na nas.
Jeżeli któryś z uczestników wypadku jest ranny lub zmarł, poza policją wezwać należy również pogotowie ratunkowe. Przed wykonaniem telefonu do służb ratowniczych, należy określić liczbę rannych oraz ich obrażenia. Jak zagwarantować bezpieczeństwo kierowcy oraz pasażerów w oczekiwaniu na pomoc? W tym celu należy włączyć światła awaryjne, założyć kamizelkę ratunkową i ustawić trójkąty ostrzegawcze. Konieczne okazać może się również wezwanie firmy, takiej jak pomoc drogowa Świecko Słubice, która w bezpieczny sposób przetransportuje uszkodzony samochód do warsztatu czy ubezpieczyciela.