Powłoka hydrofobowa: warunki użyteczności

Z powłokami hydrofobowymi dziś można spotkać się dość często: w szkle do okien samoczyszczących, do ochrony karoserii samochodowych, w nowoczesnych łańcuchach rowerowych i w przemyśle. Jakie jednak są warunki skuteczności powłoki hydrofobowej?
Dobre przyleganie i pełne pokrycie
Powłoka hydrofobowa ma chronić przed wodą i osadzanymi przez nią zanieczyszczeniami. Dlatego podstawowym warunkiem jest bardzo dokładne pokrycie podłoża. Warstwa ochronna musi bardzo ściśle do niego przylegać. Między chronionym materiałem a strukturą powłoki nie mogą powstawać bąbelki powietrza ani nie mogą się tam znaleźć zabrudzenia. Będą one wyraźnie osłabiały ochronę. Warstwa hydrofobowa musi być ciągła, aby po jej utrwaleniu woda w żaden sposób nie mogą wejść w kontakt z zabezpieczoną powierzchnią. Te dwa warunki, jeśli są spełnione łącznie, pozwalają stworzyć warstwę, która faktycznie zabezpieczy materiał, ale to nie wystarczy.
Bierna i trwała
Bardzo ważnym wymogiem jest całkowita bierność chemiczna powłoki hydrofobowej w kontakcie z konkretnym materiałem. Środki hydrofobizujące nie mogą uszkadzać struktury podłoża, a więc niszczyć materiału, powodować blaknięcia koloru czy przyspieszać korozji, bo stosowanie takiej powłoki byłoby pozbawione sensu. Jednocześnie powłoka hydrofobowa musi być trwała: nie może się zbyt łatwo ścierać, musi zwykle wykazać się odpornością na działanie kwasowych roztworów (większość deszczów jest zakwaszona i nie mogą one zmywać powłoki ochronnej). Upływ czasu nie powinien również powodować matowienia ani żółknięcia warstwy ochronnej. Wyjątkiem mogą tutaj być tylko hydrofobowe powłoki dla przemysłu, ale i tam standardy są windowane w górę.
Nie tylko na wodę
Choć nazwa wskazuje, że powłoka hydrofobowa ma chronić przed wodą, to w praktyce konieczne jest szersze spektrum działania. Poza zakwaszoną wodą warstwa ochronna może też wykazywać właściwości antyelektrostatyczne, może zawierać dodatek filtrów UV chronić przed jeszcze innymi czynnikami. Tutaj już jednak wymagania będą ściśle uzależnione od konkretnych zastosowań.